تمهیدات ویژه ناوگان‌های حمل و نقل مترو و اتوبوس برای شروع مدارس

اتوبوس

اول فروردین و اول مهر از مهم‌ترین زمان‌ها برای شهرداری و شرکت واحد اتوبوس‌رانی هر شهر است. با نزدیک شدن به اول مهر، شهرداری‌ها تلاش می‌کنند تا ظاهری نو به دیوارهای شهر ببخشند. شروع به کار مدارس در ایران از مهم‌ترین زمان‌ها برای ارگان‌های خدمت‌رسانی شهری مانند مترو و اتوبوس می‌باشد. شهرداری‌ها با سر و سامان دادن به تابلوها و علائم، خط‌کشی‌های معابر و اجرای طرح‌های ایمنی‌سازی در حاشیه مدارس سعی در کنترل و نظارت ترافیک در این زمان دارند.

شهرداری تهران نیز طبق روال هر ساله، برای مهر ۱۳۹۸ تمهیداتی برای جا به جایی و مدیریت ترافیک خصوصا نقاط گلوگاهی با هماهنگی مرکز کنترل ترافیک اندیشیده است. همچنین مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی نیز برای این منظور، خبر از راه‌اندازی اتوبوس‌های ویژه مدارس داده است.

افزایش مشکلات شهری با شروع پاییز

فصل پاییز در کنار همه‌ی زیبایی‌ها و رنگ‌هایی که با خود می‌آورد، تعدادی مشکل بزرگ و اساسی برای کلان شهرها نیز به همراه دارد. شهرداری و اداره راهنمایی و رانندگی هر سال با تغییر قوانین راهنمایی و رانندگی و ایجاد محدودیت در مناطق ترافیک‌خیز شهری، سعی در کنترل مشکلات پاییزی تهران دارند. از جمله مشکلات اصلی شهر در این فصل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

ترافیک سنگین در معابر اصلی

با فرارسیدن مهرماه حجم ترافیک در نقاط اصلی شهر و همچنین در حاشیه مدارس افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. سرویس مدارس، خودروهای سنگین وخودروهای تک‌سرنشین از جمله عواملی هستند که حجم ترافیک را در تهران به شدت افزایش می‌دهند. هر سال اداره راهنمایی و رانندگی با تصویب قوانینی سعی در کنترل این اتفاق دارد. برای مثال سال گذشته حرکت خودروهای سنگین و خودروهای توزیع کالا تا ساعت ۹ صبح در معابر شهری ممنوع شد. تا قبل از این حرکت این خودروها در محدوده طرح ترافیک ممنوع بود. شهرداری تهران نیز هر ساله با تبلیغات گسترده و ارائه پیام‌های آموزشی سعی در فرهنگ‌سازی استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی به ویژه مترو و اتوبوس دارد.

مطالب پرطرفدار سایت:  مشکلات قوانین تاسیس شرکت‌های واحد اتوبوسرانی از گذشته تا امروز (بخش دوم)

اتوبوس

آلودگی هوا

با شروع پاییز، میزان سفرهای درون شهری در تهران به روزانه ۲۰ میلیون عدد می‌رسد. این درحالی‌ست که شهر تهران آمادگی این تعداد از رفت و آمد را در زمانی که هوا رو به سرما می‌رود، ندارد. مسئولین راهنمایی و رانندگی هر سال با وضع قوانین محدودیت رفت و آمد در گلوگاه‌های ترافیکی و شریان‌های اصلی شهر سعی در کنترل و ساماندهی این وضعیت دارند. شهرداری تهران نیز در این راه همسو با معاونت راهنمایی و رانندگی سعی در تشویق مردم به استفاده از وسایل نقلیه عمومی و کاهش استفاده از خودروهای شخصی دارد.

اتوبوس

آلودگی هوای تهران از جمله معضلاتی است که شهر را شش ماه درگیر خود می‌کند. گازهای سمی نظیر منواکسید کربن، بنزن، دی‌اکسید نیتروژن و سرب از جمله آلاینده‌های خطرناکی است سلامت شهروندان را به خطر می‌اندازد.

راه حل

تشویق مردم به استفاده از وسایل نقلیه عمومی از جمله مهم‌ترین راه‌حل‌های کاهش آلوگی هوا و ترافیک در شهر است. این امر در صورتی قابل اجراست که تعداد واگن‌های مترو و اتوبوس‌ها در شهر افزایش پیدا کنند. همچنین برنامه زمانبندی حرکت اتوبوس‌ها و مترو نیز نظم پیدا کند تا هم کارمندان و هم دانشجویان و دانش‌آموزان راس ساعت مقرر به محل کار و تحصیل خود برسند. مدیریت تعداد اتوبوس‌ها و واگن‌ها نیز باعث کاهش ازدحام و شلوغی در ساعات پیک استفاده شهروندان از وسایل نقلیه عمومی می‌شود.

ممنوعیت تردد خودروهای سنگین و آلاینده هوا در ساعات اوج ترافیک نیز می‌تواند کمک شایان توجهی هم به کاهش آلودگی و هم کاهش ترافیک بکند.

شرکت واحد اتوبوسرانی

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران نیز امسال از راه‌اندازی طرح اتوبوس ویژه مدارس برای تسهیل رفت و آمد دانش‌آموزان خبر داد. این اتوبوس‌ها در ساعات آغاز به کار و تعطیلی در سطح شهر برای جا به جایی دانش‌آموزان تردد خواهند کرد. این اتوبوس‌ها برای سوار و پیاده کردن دانش‌آموزان در روزهای کاری مدارس فعال خواهند بود. سنندجی مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در مورد مبدا و مقصد این اتوبوس‌ها از مکان‌های زیر نام برد:

مطالب پرطرفدار سایت:  تاریخچه شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه (بخش دوم)

پایانه تجریش ـ پایانه شهید دستواره، خیابان معلم ـ میدان بهارستان، کوی نصر ـ میدان ولیعصر، بلوار استاد معین ـ پایانه فیاض‌بخش، پایانه معین ـ شهرک والفجر، شهرک قائم ـ پایانه تجریش، میدان رسالت ـ میدان قیام، پایانه ائمه اطهار ـ میدان بهارستان، پایانه شهید براری ـ میدان ولیعصر، پایانه شهرک شهید باقری ـ پایانه آزادی از مسیرهایی است که اتوبوس مدرسه برای آنها در نظر گرفته شده است. همچنین شهرک مفتح ـ پایانه مترو شهر ری، شهرک مشیریه ـ پایانه خاوران، پایانه شمشیری ـ میدان ولیعصر، شهرک وصال ـ پایانه مترو علی‌آباد، پایانه زین‌الدین ـ میدان رسالت، باغ فیض ـ مترو صادقیه، پایانه مترو نعمت‌آباد ـ پایانه بوتان، میدان بهاران ـ پایانه فیاض‌بخش، شکوفه ـ پایانه مترو علی‌آباد، شهرک دریا ـ پایانه آزادی نیز از دیگر محورهایی است که اتوبوس مدرسه برای آنها پیش‌بینی شده است.

دانش‌آموزان با ارائه کارت دانش‌آموزی می‌توانند از تخفیف ۵۰٪ بلیط اتوبوس نیز بهره‌مند شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *